The South East Alternatives

 

This is NOT a recommendation on how to use your vote, only a guide to the left of Labour candidates, so, for instance, many socialists will be voting for Ian Gibson in Norwich South rather than the Green candidate.

Also we are not listing all seats, but we are listing all seats where there is a progressive left of Labour candidate. And one last note of caution, remember that the Euro election results are just a guide to the strength of the party in the area, drawing direct comparison between the figures could be misleading as these are not equivalent elections.

Where the name appears as a link this will refer you to their response to the famous socialist unity general election questionnaire 2005

 
Constituency Alternatives Party 2005 Result Percentage Previous results Notes
Ashford Richard Boden Green 1,753 3.4%    
Banbury Alyson Duckmanton Green 1,590 2.8%    
Basingstoke Darren Shirley Green 928 1.9%    
Brighton Kemptown Phil Clarke Socialist Alternative 113 0.3%    
  John McLeod SLP 163 0.4% 0.9% SLP same candidate  
  Caroline O'Reilly Peace Party 172 0.4%    
  Simon Williams Green 2,800 7% +3.7%  
Brighton Pavilion Ian Fyvie SLP 152 0.3% 1.4% SLP same candidate  
  Tony Greenstein Alliance for Green Socialism 188 0.4%    
  Keith Taylor Green 9,571 22% +12.7%  
Canterbury Geoffrey Meaden Green 1,521 3.2%    
Chesham & Amersham Nick Wilkins Green 1,656 3.5%    
Crawley Robin Burnham Democratic Socialist Alliance 263 0.6% 0.6% SA 0.7% SLP in 2001  
Eastbourne Clive Gross Green 949 2.0%    
Esher & Walton Richard Cutler SLP 342 0.7%    
Folkestone & Hythe Hazel Dawe Green 688 1.4%    
  Sylvia Dunn Peace and Progress 22 0.0%    
Gosport Andrea Smith Green 1,258 2.9&    
Guildford John Morris Peace Party 166 0.3%    
  John Pletts Green 811 1.6%    
Hastings & Rye Sally Phillips Green 1,032 2.4%    
Havant Tim Dawes Green 1,006 2.4%    
Henley Mark Stevenson Green 1,518 3.3%    
Hove Anthea Ballam Green 2,575 5.7%    
Paddy O'Keeffe Respect 268 0.6% 1.3% SA in 2001  
Lewes Susan Murray Green 1,071 2.3%    
Milton Keynes North East Peter Richardson Green 1,090 2.2%    
Milton Keynes South West Alan Francis Green 1,836 3.7%    
New Forest West Janet Richards Green 1,837 4.0%    
Oxford East Maurice Leen Ind Working Class Association

892

2.1%

1.8% SA 0.7% SLP in 2001  
  Jacob Sanders Green 1,813 4.3%    
Oxford West & Abingdon Tom Lines Green 2,091 4.0%    
Reading East Rob White Green 1,548 3.5%    
Reading West Adrian Windisch Green 921 2.2%    
Runnymede & Weybridge Charles Gilman Green 1,180 2.7%    
Slough Ajaz Khan Respect 1,632 4.4%    
David Wood Green 759 2%    
Southampton Test John Spottiswood Green 1,482 3.5%    
Thanet South Howard Green Green 888 2.2%    
Wantage Adam Twine Green 1,332 2.6%    
Wealden Julian Salmon Green 2,150 3.9%    
Windsor Derek Wall Green

1,074

2.5%

   
Witney Richard Dossett-Davies Green 1,356 2.5%